fbpx Skip to main content

Kalniete: Informācijas kara apstākļos galvenais ir pasargāt mūsu cilvēku prātus

“Mums nav brīnumlīdzekļa, kas novērstu manipulācijas ar informāciju te un tūlīt, tomēr efektīvāka un ātrāka lēmumu pieņemšana un īstenošana ES un dalībvalstīs ir izšķirīga, lai mēs sasniegtu mērķi pasargāt cilvēku prātus no informācijas kara ietekmes un sekām. Strauji attīstoties mākslīgā intelekta rīkiem, būs nepieciešamas jaunas pieejas, lai cīnītos pret dezinformāciju. Ja līdz šim relatīvi viegli bija atšķirt viltotu saturu no īsta, tad tuvākajā nākotnē šis uzdevums kļūs daudzkārt grūtāks,” tā šodien Eiropas Parlamenta plenārsēdē norādīja deputāte Sandra Kalniete.

Eiropas Parlaments šodien izskatīja deputātes Sandras Kalnietes sagatavoto jau otro ziņojumu par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju. Ārvalstu centieni destabilizēt situāciju rada pieaugošus draudus, īpaši ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību un Krievijas sākto brutālo karu Ukrainā. Ziņojums ietver rekomendācijas ES dalībvalstu vienotai un neatliekamai rīcībai, lai pasargātu valstis no tieša apdraudējuma, kuru rada ļaunprātīgas manipulācijas ar informāciju. Dokuments Eiropas Parlamentā tika atbalstīts pārliecinošā balsojumā – “par” balsoja 469 deputāti, “pret” tikai 71 un 75 atturējās.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupa: “Manu pirmo ziņojumu par dezinformācijas apkarošanu Eiropas Parlaments pieņēma 2022. gadā tikai dažas dienas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, savukārt otro ziņojumu es izstrādāju kara apstākļos, apzinoties, ka ciešā saikne starp naidīgu informācijas karu, šantāžu ar energoresursu piegādes bloķēšanu un uzbrukumiem kritiskajai infrastruktūrai, rada tiešus draudus pasaules drošībai un stabilitātei. Realitāte ir skaudra – teorētiskās diskusijas par riskiem un iespējamiem nākotnes konfliktiem, potenciāliem draudiem vai tehnoloģijām ir kļuvušas par realitāti – tūkstošiem ukraiņu katru mēnesi atdod savas dzīvības, cīnoties par savu un mūsu brīvību.”

Ziņojumā norādīts, ka ES dalībvalstīm būtu jāmācās no Ukrainas, kā kara apstākļos stiprināt sabiedrības noturību pret manipulāciju ar informāciju, kā ierobežot dezinformācijas izplatīvu un cīnītos pret hibrīduzbrukumiem, Tāpat ES līmenī jāveido speciāla finansējuma programma NVO, kas nodarbojas ar dezinformācijas pētniecību un sabiedrības medijpratības veidošanu. Ziņojumā atzīts, ka pašlaik ES finansējums šādu NVO atbalstam ir nepietiekams, fragmentārs un netiek plānots ilgtermiņā.

Sandras Kalnietes sagatavotajā ziņojumā uzsvērts, ka ES valstu vadītājiem ir nekavējoties jāvienojas par īpašu sankciju režīmu pret valstīm, organizācijām un indivīdiem, kas nodarbojas ar apzinātu dezinformāciju nolūkā destabilizēt demokrātiskos procesus, īpaši vēlēšanas ES, bet Eiropas Komisijai jāveido labāk koordinēta vienota sistēma cīņai pret ārvalstu iejaukšanos un dezinformāciju – patlaban tam trūkst stratēģiskas koordinācijas un politiskas pārraudzības.

Eiropas Parlamenta deputāti atbalsta ziņojumā iekļauto iniciatīvu noteikt tiešsaistes platformu atbildību par kaitnieciska satura izplatīšanu, jo esošā kārtība, kurā tiešsaistes platformu īpašnieki var brīvprātīgi lemt par saistību uzņemšanos, ir izrādījusies neefektīva.

Ziņojuma autori aicina ES dalībvalstis novērst ārvalstu iejaukšanās mēģinājumus, izmantojot kritisko infrastruktūru un stratēģiskās nozares, tā, piemēram, aicina nepieļaut augsta riska valstu ražotāju, piemēram, Huawei, ZTE, Kaspersky, Nuctech u.c. iekārtu izmantošanu; aicina nepieļaut ES valstu ostu nonākšanu autoritāru trešo valstu īpašumā vai vadošā ietekmē, un mudina stingri uzraudzīt jebkurus mēģinājumus slēptā veidā ietekmēt izglītības iestādes. Tāpat ES jāstiprina enerģētikas nozare, pilnībā likvidējot atkarību no Krievijas energoresursiem – ziņojumā secināts, ka gadu desmitiem Eiropas politiskā elite, piemēram, Vācijā, ir darbojusies roku rokā ar Gazprom un citām Krievijas energokompānijām, lobējot pastāvīgas gāzes piegādes no Krievijas.

“Mums jāapzinās, ka ārvalstu iejaukšanās tiek īstenota ar vismodernākajiem tehnoloģiskajiem līdzekļiem, koruptīvām metodēm un izdarot kiberuzbrukumus. Šīs mērķtiecīgās un ļaunprātīgās darbības nedrīkst palikt nesodītas, tāpēc aicinu Eiropas Komisiju izveidot speciālu sankciju režīmu par ļaunprātīgu informācijas manipulāciju, kas tiktu piemērots trešo valstu darboņiem, kuri spēlē šajā pelēkajā zonā. Viņiem ir jāzina, ka viņu centieni var izmaksāt ļoti dārgi. Tikpat izšķirīgi svarīgi ir dalībvalstīm pastāvīgi gādāt par mediju finansiālo un redakcionālo neatkarību. Es atzinīgi vērtēju Eiropas Komisijas direktīvas priekšlikumu, kas uzlabos žurnālistu un cilvēktiesību aizstāvju aizsardzību pret ļaunprātīgu tiesvedību un draudiem. Savukārt nevalstiskajām organizācijām, kas veicina sabiedrībā medijpratību un nodrošina faktu pārbaudi, ES līmenī jāizveido pienācīga un stabila finansējuma bāze darbības nepārtrauktībai. Tas viss kopā veidos sabiedrības noturību pret naidīgu dezinformāciju un spēju stāvēt pretī hibrīdkara izaicinājumiem,” uzskata Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

———–

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA un, pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, kā arī īpašajā komitejā par ārvalstu iejaukšanos Eiropas Savienības demokrātiskajos procesos, tai skaitā plaši izmantojot dezinformāciju. Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999. gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskajā grupā strādā 176 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Nevalstiskās organizācijas “VoteWatch Europe” reitingā Sandra Kalniete ierindota starp 100 ietekmīgākajiem Eiropas Parlamenta deputātiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīdze
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu