fbpx Skip to main content

2024. gadā no katra nodokļos samaksātā eiro 12 centi paredzēti veselībai un 9 centi – aizsardzībai

Ar 1. janvāri ir stājies spēkā likums par 2024. gada valsts budžetu un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026. gadam. 2024. gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi tiek plānoti 14,5 miljardu, savukārt izdevumi – 16,2 miljardu eiro apmērā. Par trim galvenajām valsts prioritātēm noteiktas iekšējā un ārējā drošība, izglītība un veselība.

Lai valsts nodrošinātu būtiskākās funkcijas saviem iedzīvotājiem, nozīmīgs ir katrs nodokļos samaksātais eiro. Latvijas iedzīvotāji ikdienā maksā dažādus nodokļus, sākot no pievienotās vērtības nodokļa, veicot pirkumus veikalā, līdz akcīzes nodokļiem par degvielas iegādi.

Finanšu ministrijas izveidotā infografikā arī šogad skaidrojam, kur nonāk katrs cents no viena nodokļos samaksātā eiro. Piemēram, vairāk nekā trešdaļa jeb 36,4 centi no viena nodokļos samaksātā eiro 2024. gadā tiks novirzīti iedzīvotāju sociālajai aizsardzībai jeb tādiem izdevumiem kā iedzīvotāju slimības, invaliditātes, vecuma, ģimenes un bezdarbnieku pabalsti. Veselībai no viena nodokļos samaksātā eiro šogad tiks novirzīti 12 centi.

Izglītībai, zinātnei, sportam un kultūrai no viena nodokļos samaksātā eiro tiek novirzīti 8,6 centi, valsts aizsardzībai – 9 centi, bet sabiedriskajai kārtībai un drošībai tiek novirzīti 5,9 centi. Tāpat no viena nodokļos samaksātā eiro 13,7 centi tiek piešķirti finansējumam pašvaldībām, savukārt ekonomiskajai darbībai, tai skaitā satiksmei un lauksaimniecībai 5,9 centi. 0,4 centi tiek vides aizsardzībai un teritoriju attīstībai, bet valsts parāda apkalpošanai un iemaksām Eiropas Savienības budžetā novirzīti 4,7 centi. 1,1 cents tiek Prezidenta kancelejai, Saeimai, Ministru kabinetam un ministrijām, savukārt 2,3 centi paredzēti pārējiem izdevumiem, tai skaitā diplomātiskajām misijām ārvalstīs un līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Citas infografikas un materiāli par 2024. gada valsts budžetu un finansējumu nozarēm pieejami Finanšu ministrijas mājaslapā.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Finanšu ministrija

Dalies ar ziņu