fbpx Skip to main content

Ārlietu ministrijas parlamentārās sekretāres Zandas Kalniņas-Lukaševicas uzruna ES informācijas sniedzēju forumā

2022. gada 12. aprīlī
Rīgā

 

Dāmas un kungi, kolēģi, draugi!

Mēs joprojām tikai attālināti tiekamies Eiropas Savienības informācijas sniedzēju forumā.

Paldies jau tagad karam dalībniekam par iesaisti. Paldies mūsu partneriem, ar ko kopā ikgadu līdzveidojam Forumu. Šogad darba kārtība ļoti precīzi raksturo situāciju. Patiesi, mēs nedrīkstam klusēt.

Ir aizvadīta vēl viena baisa nakts. Ukrainas prezidenta administrācijas pārstāvji ziņo, ka vēl jāapstiprina Krievijas iespējamā ķīmisko ieroču pielietošana šonakt, uzbrūkot Mariopolei. Šonakt ir bijuši ziņojumi no ielenktās Mariolpoles aizstāvjiem.

Mūsu iepriekšējā tikšanās bija citā ērā. Ērā, pirms kara šausmas atkal kļuva par nežēlīgu realitāti eiropiešu dzīvēs.

No Rīgas līdz Kijevas piepilsētai Bučai ir tikai 989 km, līdz vietai, kur brutāli slepkavojas sievietes, bērnus, seniorus ir mazāk kā 1000 km. Tikai tik cik nobraukt tur un atpakaļ no Liepājas līdz Ludzai.

Mēs visi cerējām, ka asiņaini kari Eiropas kontinentā ir kļuvuši par pagātni, taču realitāte izrādījās citādāka.

Es savulaik klausījos vecāsmammas stāstīto par bēgļu gaitām kara laikā un domāju, ka tagad gan nekas tāds vairs nav iespējams. Taču izrādās – ir. Tas notiek tepat, Eiropā.

24. februārī Krievijas Federācija uzsāka nelietīgu un brutālu militāru iebrukumu Ukrainā, visrupjākajā veidā pārkāpjot starptautiskās tiesības.

Tas ir uzbrukums ne tikai suverēnai, miermīlīgai kaimiņvalstij, bet arī demokrātiskajām vērtībām visā pasaulē. Tas ir uzbrukums visam, par ko mēs iestājamies, kam mēs ticam un ko bijām pieņēmuši par drošu esam.

Lai apturētu varmāku, atbildei jābūt vienotai un spēcīgai.

Kopš pirmās Krievijas iebrukuma dienas esam mērķtiecīgi uzrunājuši un sadarbojušies ar partneriem visā pasaulē.

Ar Eiropas un Transatlantiskajiem partneriem esam vienojušies par vēsturē nepieredzētām un mērķētām sankcijām pret Krieviju.

Taču ar paveikto nav bijis gana, lai Krievija pārtrauktu iebrukumu. Ir skaidrs, ka jāsper turpmāki soļi, ieviešot sankcijas pret Krievijas enerģētikas sektoru. Ir jāpārgriež galvenā ienākumu artērija, kas dod iespēju turpināt kara finansēšanu.

Ukraina saņem daudz bruņojuma un ieročus, lai aizstāvētu savu valsti. Arī no Latvijas, tostarp prettanku raķetes. Palīdzība turpinās. Tomēr mēs redzam, ka arī tas nav bijis vēl pietiekams. Ukrainai ir vajadzīga iespēja aizstāvēt savu zemi, savus cilvēkus.

Tāpat gan starptautiskā, gan nacionālā līmenī izrādām visu iespējamo palīdzību Ukrainai un tās tautai šajā grūtajā brīdī. Latvijas sabiedrība ir nosūtījusi vairāk nekā 41 kravu ar civilo humāno atbalstu. Tās visas ir tapušas pateicoties ziedojumiem! Milzīgs paldies ikvienam uzņēmumam, ikvienai organizācijai un katram cilvēkam, kas ziedo.

Vairāk kā 10 miljoni ukraiņu ir bijuši spiesti doties bēgļu gaitās. Kopš kara sākuma Latvijā ieradušies aptuveni 20 000 bēgļu.

Tāpat arī tagad jau ik dienu saņemam arvien jaunas ziņas un liecības par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem. Un tāpēc vēl viens darbs kas tiek darīts, ir sniegt visu iespējamo atbalstu, lai Kremļa uzdevumā pastrādātie kara noziegumi tiktu dokumentēti un izmeklēti. Un mēs esam pārliecināti, ka tiešām beigu galā taisnība uzvarēs un vainīgie tiks saukti pie atbildības. Varam būt droši, ka, pirms šie slepkavas nonāks ellē, tie nonāks Hāgā.

 

Stiprāka Latvija stiprākā Eiropā

Krievijas karš Ukrainā, šķiet, beidzot atvēris acis tiem, kas nevēlējās pieņemt realitāti, kurā Krievija nav uzticams sadarbības partneris. Vēl vairāk – šobrīd notiekošais acīmredzami apliecina, ka Krievija vienmēr ir bijusi gatava izmantot militāru spēku pret valstīm, kas atļaujas tai nepiekrist vai to kritizēt.

Notiekošais nostiprinājis pārliecību, ka Krievija saprot vien spēka valodu. Eiropas un Transatlantiskajiem partneriem ir jādara viss iespējamais, lai stiprinātu savas aizsardzības spējas, veicot adekvātas investīcijas.

Gribu uzsvērt mūsu bruņoto spēku gatavību un spējas pašaizliedzīgi aizsargāt mūsu valsti apdraudējuma gadījumā. Taču mums nepieciešams vēl pastiprināt mūsu aizsardzības spējas.

Arī mūsu sabiedrotie un partneri izprot jauno drošības realitāti. Tas tiek apliecināts ne tikai vārdos, bet arī darbos, palielinot NATO spēku klātbūtni gan Baltijas valstīs, gan citās NATO austrumu flanga valstīs.

Arī Eiropas Savienības līmenī ir sperts nozīmīgs solis, apstiprinot  aizsardzības koncepciju jeb tā saukto Eiropas Savienības Stratēģisko kompasu. Tādējādi ir noteikti konkrēti uzdevumi Eiropas Savienības kopējās drošības un aizsardzības politikā.

Kompass adekvāti atspoguļo Krievijas radītos draudus, uzsver stratēģisko partnerību ar NATO un paplašinātu atbalstu Austrumu partneriem. Jau šogad paredzēts izveidot instrumentu kopu, lai spētu nodrošināt koordinētu atbildi uz hibrīdo apdraudējumu, kas vērsts pret ES un tās dalībvalstīm. Tāpat līdz gada beigām jāpieņem militārās mobilitātes plāns, kas attīstītu transporta infrastruktūru un tās noturību un vienkāršotu pārrobežu procedūras dalībvalstu militāro spēku pārvitošanās vajadzībām.

Savukārt, lai reaģētu uz arvien pieaugošo dezinformācijas apdraudējumu, Kompass paredz līdz gada beigām stiprināt Eiropas Savienības spēju identificēt, analizēt un atbildēt uz dezinformācijas radītajiem draudiem.

 

Kas notiek informatīvajā telpā?

Cīņa ar dezinformāciju un tās radītajiem riskiem ir jautājums, kuram Latvija jau ilgstoši pievērsusi uzmanību un aicinājusi arī savus partnerus stiprināt informatīvās telpas noturības spējas.

Krievijas iebrukums Ukrainā atkārtoti apliecina, ka karadarbība tiek izvērsta ne tikai uz Ukrainas zemes, bet arī norisinās Eiropas Savienības informatīvajā telpā. Mēs redzam mērķtiecīgus centienus izkropļot realitāti, attaisnot un noliegt Krievijas pastrādātos kara noziegumus un mēģināt iespaidot sabiedrisko domu Rietumos.

Latvijas reakcija ir bijusi skaidra. Prokremlisko mediju apraide Latvijā beidzot ir aizliegta. Tāpat esam panākuši izlēmīgu rīcību Eiropas Savienības līmenī, tajā skaitā propagandas mediju RT un Sputnik darbības aizliegšanu visā Eiropas Savienībā.

Tomēr svarīgākais ir katra mūsu personīgā un līdz ar to visas Latvijas sabiedrības noturība pret dažādām provokācijām, viltus ziņām, apzinātu nemiera kurināšanu.

 

Konference par Eiropas nākotni

Jaunās realitātes un izaicinājumu fonā noslēgumam tuvojas Eiropas nākotnes konference. Likumsakarīgi, ka Krievijas militārais iebrukums Ukrainā ir atstājis ietekmi arī uz diskusijām šajā formātā.

Jau no pirmās Konferences dienas esmu uzsvērusi nepieciešamību stiprināt Eiropas Savienības noturību pret hibrīdo apdraudējumu, mērķtiecīgi vērsties pret riskiem, kurus mūsu drošībai un kopīgajām vērtībām rada Krievija, un iestājusies par Eiropas Savienības kā vērtībās balstītas savienības stiprināšanu.

Šos jautājumus kā īpaši nozīmīgus ir izcēluši Latvijas iedzīvotāji diskusijās visos reģionos. Esmu pateicīga ikvienam, kas rada iespēju piedalīties diskusijās un dalīties savā redzējumā! Uzskatu, ka nacionālā līmenī process ir bijis tiešām vērtīgs.

Vienlaikus varu paust sarūgtinājumu, ka pretēji plānotajam, Digitālajā platformā pieejamie viedokļi kopumā nav pietiekami novērtēti konferences darbā. Tas nozīmē, ka arī Latvijas iedzīvotāju pienesums, kas atspoguļots tieši digitālajā platformā, Eiropas līmenī nav pietiekami novērtēts.

Tādēļ Konferences sagatavoto rekomendāciju ieviešanas fāzē pēc Konferences noslēguma ļoti rūpīgi vērtēsim, vai sagatavotie priekšlikumi atbilst Latvijas redzējumam par soļiem, kas turpmāk būtu veicami Eiropas Savienībā.

Taču viens ir pilnīgi skaidrs – Eiropas noturība pret nākotnes izaicinājumiem un krīzēm pieaug. Tā ir arī ES atbildība – panākt, ka Krievijas agresija Ukrainā tiek apturēta un nepieļaut, ka Krievija nākotnē varētu turpināt savu agresīvo ārpolitiku.

Esmu pārliecināta, ka Eiropai nākotnē neatgriezeniski jākļūst par vietu mieram, labklājībai un izaugsmei. Eiropas Savienība ir jāstiprina, apvienojot līdzīgi domājošas valstis, ar Ukrainu tās sastāvā.

 

Godātie foruma dalībnieki, mums priekšā ir sarežģīts laiks. Kopīgas sarunas, domu apmaiņa un iedrošinājums ir ļoti svarīgs tādos brīžos. Paldies par jūsu ikdienas darbu un ieinteresēto dalību šodienas Forumā! Lai vērtīgu sarunu un atziņu piepildīta šodienas Foruma norise!

Dalies ar ziņu