Finanšu ministrs apaļā galda diskusijā apspriež finansējuma vajadzības un atbalsta prioritātes Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai
Trešdien, 12. aprīlī, Pasaules Bankas grupas (PBG) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pilnvarnieku pavasara sanāksmju ietvaros notika ministru apaļā galda diskusija par finansējuma vajadzībām un atbalsta prioritātēm Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai. Sanāksmē diskutēja par līdz šim sniegto starptautisko finanšu institūciju atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem, turpinoties Krievijas karam pret Ukrainu, kā arī pārrunāja tālākā atbalsta iespējas Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai un aktuālās finanšu atbalsta vajadzības kritisko valdības pakalpojumu nodrošināšanai.
Tāpat notika viedokļu apmaiņa par gūto pieredzi pēdējo mēnešu laikā saistībā ar īstenotajiem ārkārtas atjaunošanas un rekonstrukcijas projektiem Ukrainā. Dalībnieki arī apsprieda tālākos soļus atbalsta sniegšanā. Sanāksmes dalībniekus attālināti uzrunāja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (Volodymyr Zelensky) un klātienē – Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs (Denys Shmyhal) un finanšu ministrs Serhijs Marčenko (Serhii Marchenko).
“Ukrainas valsts augstāko amatpersonu uzrunas raisīja apbrīnu valdības spējai brutāla kara apstākļos mobilizēties un efektīvi vadīt valsti, nodrošinot valsts iedzīvotājus un uzņēmējus ar nepieciešamajiem pakalpojumiem. Ar gandarījumu jāsaka, ka Latvija bija viena no pirmajām valstīm, kas atbalstīja neatliekamu Ukrainas valdības militāro un budžeta vajadzību segšanu – kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas kopējais militārais, finanšu un humānās palīdzības atbalsts Ukrainai pārsniedz 1,3% no iekšzemes kopprodukta, ierindojot mūs starp vadošajām atbalstītājām pasaulē pēc IKP. Uzrunājot klātesošos, apstiprināju Latvijas nelokāmo pozīciju Ukrainas atbalstam un paziņoju par valdības apstiprināto Latvijas atbalstu Ukrainai 10 miljonu eiro apmērā ar Pasaules Bankas starpniecību,” sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens.
Atbilstoši Ukrainas, Eiropas Komisijas, Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda zaudējumu un vajadzību novērtējumam uz 2023. gada februāra beigām Ukrainas tiešie zaudējumi aplēsti 135 miljardu ASV dolāru apmērā, rekonstrukcijas vajadzības novērtētas ap 411 miljardiem ASV dolāru, tajā skaitā 14 miljardi ASV dolāru nepieciešami neatliekamas rekonstrukcijas vajadzībām. Zaudējumi kopš iepriekšējās aplēses uz 2022. gada 1. jūniju pieauguši par 38%, vajadzības par 18%.
Kopš kara sākuma no starptautiskajām finanšu institūcijām Pasaules Bankas grupa ir sniegusi un mobilizējusi lielāko ekonomisko atbalstu Ukrainai, piesaistot nozīmīgu donorvalstu atbalstu, tai skaitā no Ziemeļu un Baltijas valstīm. Latvija bija viena no pirmajām valstīm, kas atbalstīja neatliekamu Ukrainas valdības budžeta vajadzību segšanu ar Pasaules Bankas starpniecību.
Finanšu ministrs Arvils Ašeradens sanāksmē paziņoja par Latvijas valdības apstiprināto Latvijas atbalstu Ukrainai 10 miljonu eiro apmērā, kas ietver 8 miljonu eiro granta iemaksu Starptautiskās Attīstības asociācijas (IDA) “Krīzes atbalsta programmā” Ukrainas atbalstam un 2 miljonu eiro granta iemaksu Pasaules Bankas “Ukrainas Atjaunošanas, rekonstrukcijas un reformu trasta fondā”.
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas kopējais militārais, finanšu un humānās palīdzības atbalsts Ukrainai pārsniedz 1,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
SVF un PBG pilnvarnieku pavasara sanāksmes Vašingtonā, ASV, notiek katru gadu, un tajās piedalās abu institūciju pilnvarnieki, pilnvarnieku vietnieki, atbildīgo institūciju amatpersonas un citi dalībnieki. Sanāksmju ietvaros plānotas arī divpusējās tikšanās ar ASV amatpersonām un citiem sadarbības partneriem.
Informāciju sagatavoja:
Finanšu ministrija
Foto: World Bank, International Monetary Fund, Embassy of Ukraine in the USA