fbpx Skip to main content

Finanšu ministrs piedalīsies Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pavasara sanāksmē Vašingtonā

No 10. līdz 16. aprīlim finanšu ministrs Arvils Ašeradens piedalīsies Pasaules Bankas grupas (PBG) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pilnvarnieku pavasara sanāksmē Vašingtonā, ASV. Sanāksmju ietvaros tiek plānotas arī divpusējās tikšanās ar ASV amatpersonām un citiem sadarbības partneriem.

Šogad PBG Attīstības komitejā notiks diskusijas par PBG reformu šī brīža krīžu ietekmē, pārrunājot Bankas vīzijas un misijas, operacionālā un finanšu modeļa attīstību globālo izaicinājumu risināšanai. SVF Starptautiskajā Monetārajā un finanšu komitejā tiks apspriesta ekonomikas stabilitātes aizsardzība, atbalsts neaizsargātām valstīm un labklājības noturība nākotnē.

SVF/PBG sanāksmju ietvaros tiks organizētas Ziemeļu un Baltijas valstu grupas pilnvarnieku sanāksmes. PBG formātā plānotas diskusijas ar rīkotājdirektori operāciju jautājumos Annu Bjerdi (Anna Bjerde) par Attīstības komitejas darba kārtības jautājumiem un Ziemeļu un Baltijas valstu prioritātēm PBG darbībā, tai skaitā par atbalstu Ukrainai un globālo krīžu risināšanu. Savukārt SVF formāta sanāksmē plānots runāt par globālās ekonomikas aktualitātēm.

Turpinot diskusijas par atbalstu Ukrainai, pilnvarnieku sanāksmju ietvaros notiks ministru apaļā galda diskusija par finansējuma vajadzībām un atbalsta prioritātēm Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai, kurā piedalīsies Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (Volodymyr Zelenskyy). Sanāksmē diskutēs par līdz šim sniegto starptautisko finanšu institūciju atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem, turpinoties Krievijas karam pret Ukrainu, kā arī pārrunās tālākā atbalsta iespējas Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai un aktuālās finanšu atbalsta vajadzības kritisko valdības pakalpojumu nodrošināšanai. Tāpat notiks viedokļu apmaiņa par gūto pieredzi pēdējo mēnešu laikā saistībā ar īstenotajiem ārkārtas atjaunošanas un rekonstrukcijas projektiem Ukrainā, kā arī dalībnieki apspriedīs tālākos soļus atbalsta sniegšanā. Finanšu ministrs paziņos par Latvijas valdības apstiprināto Latvijas atbalstu Ukrainai 10 miljonu eiro apmērā, kas ietver 8 miljonu eiro granta iemaksu Starptautiskās Attīstības asociācijas (IDA) “Krīzes atbalsta programmā” Ukrainas atbalstam  un 2 miljonu eiro granta iemaksu Pasaules Bankas “Ukrainas Atjaunošanas, rekonstrukcijas un reformu trasta fondā”.

Finanšu ministram plānotas arī vairākas divpusējās tikšanās. Lai pārrunātu globālās ekonomikas perspektīvas, tai skaitā eirozonā, kas izriet no šī brīža daudzkārtējām krīzēm, tai skaitā enerģētikas, pārtikas un piegādes ķēžu sektorā, ministrs tiksies ar PBG Attīstības ekonomikas grupas galveno ekonomistu Aihanu Kosi (Ayhan Kose). Lai pārrunātu atbalstu Ukrainai, kā arī Latvijas sniegto un plānoto atbalstu Ukrainai, paredzēta tikšanās ar PBG Eiropas un Centrālāzijas viceprezidenti Antonellu Basani (Antonella Bassani).

Ar Starptautiskās Finanšu korporācijas (IFC) Eiropas reģionālo viceprezidentu Alfonso Garsiju Moru (Alfonso Garcia Mora) un Daudzpusējās investīciju garantiju aģentūras (MIGA) viceprezidentu operāciju jautājumos Junaidu Kamalu Ahmadu (Junaid Kamal Ahmad) finanšu ministram plānots pārrunāt IFC un MIGA sadarbības stiprināšanu ar Latvijas privāto sektoru un potenciālu piesaistīt investīcijas Latvijas eksportspējīgo uzņēmumu darbībai attīstības valstīs. Tāpat finanšu ministrs plāno tikties ar ASV Valsts kases (Finanšu ministrijas) amatpersonām, lai pārrunātu Krievijas kara Ukrainā radītās sekas uz globālo ekonomiku, krīzi enerģētikas un pārtikas sektorā un ietekmi uz Latvijas ekonomiku, apspriestu starptautisko sankciju īstenošanu un aktuālos notikumus finanšu sektorā.

Noslēgumā notiks IDA sanāksmes, kur tiks pārrunāta un apstiprināta IDA “Krīzes atbalsta programma”, kas izstrādāta, lai turpinātu sniegt neatliekamu finanšu atbalstu Ukrainai, Moldovai un kara skartajām IDA valstīm (nabadzīgākajām pasaules valstīm). Donorvalstis paziņos par plānotajām iemaksām šajā programmā.

SVF un PBG pilnvarnieku pavasara sanāksmes notiek katru gadu, un tajās piedalās abu institūciju pilnvarnieki, pilnvarnieku vietnieki, atbildīgo institūciju amatpersonas un citi dalībnieki. Latvijas delegāciju vizītē pārstāvēs Finanšu ministrijas, Ārlietu ministrijas, Latvijas Bankas un Finanšu izlūkošanas dienesta amatpersonas. Delegāciju vada finanšu ministrs Arvils Ašeradens un pasākumos piedalās Finanšu ministrijas valsts sekretāre Baiba Bāne, valsts sekretāres vietniece finanšu politikas jautājumos Līga Kļaviņa, finanšu ministra padomniece Kristīne Mennika, Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta Starptautisko finanšu institūciju nodaļas vadītāja Inga Forda un Finanšu ministrijas nozares padomniece Daina Ispodkina.

Informāciju sagatavoja:
Finanšu ministrija
Foto: Valsts kanceleja

Dalies ar ziņu