fbpx Skip to main content

Ojārs Ēriks Kalniņš uzrunā Saeimu: Krievijas mēģinājums noliegt vēstures faktus ir nepieņemams

Cienījamās deputātes un godājamie deputāti!

Ir teiciens, ka lai saglabāt brīvību, par to ir jācīnās katru dienu. To paši varētu teikt par taisnību. It īpaši vēstures taisnība. Šodien mums ir iespēja vēlreiz aizstāvēt Latvijas godu.

Šis dokuments ir ticis sagatavots, ņemot vērā pēdējā laikā izskanējušos Krievijas amatpersonu tendenciozos un nepatiesos paziņojumus par Otrā pasaules kara vēsturi, tai skaitā noliedzot Latvijas prettiesiskās okupācijas un aneksijas faktu un mēģinot mazināt starptautiski nosodītā Molotova–Ribentropa pakta nozīmi Otrā pasaules kara izraisīšanā.

Neatkārtošu Krievijas tiražētos melus, vien piebildīšu, ka Latvijas parlamentam ir jāturpina sniegt savu ieguldījumu objektīva vēstures skaidrojuma veidošanā. Nedrīkstam atstāt vēsturi tikai vēsturnieku ziņā, kā to savā propagandā atkārto Krievija. Ir jākopj savas valsts vēsture, ir jāredz kopsakarības un jāspēj tās skaidrot precīzā valodā starptautiskajiem partneriem. Krievijas īstenotais politiski motivētais revizionisms nav pieņemams nedz mums, nedz citām mūsu reģiona valstīm, tāpēc informējam par to un aicinām starptautisko sabiedrību pievērst tiem uzmanību un vērtēt šos Krievijas centienus kritiski.

Divi totalitārie režīmi – nacionālsociālistiskā Vācija un komunistiskā Padomju Savienība – 1939. gada 23. augustā, pārkāpjot starptautisko tiesību normas, vienojās savstarpēji sadalīt interešu sfērās Centrālo un Austrumeiropu, noslēdzot Molotova-Ribentropa paktu un tā slepeno papildprotokolu, tādējādi izraisot Otro pasaules karu. Šogad aprit 80 gadi kopš 1940. gada 17. jūnija, kad Padomju Savienība prettiesiski okupēja un anektēja Latviju. 8. maijā aprit 75 gadi kopš Otrā pasaules kara beigām Eiropā un nacionālsociālistiskās Vācijas kapitulācijas, kas tomēr nenoveda pie Latvijas atbrīvošanas. Tā vietā Latvija tika pakļauta citas totalitāras varas – Padomju Savienības – atkārtotai okupācijai. Tie ir vēstures fakti. Noliedzot tos un sagrozot tos, tiek maldināta starptautiskā sabiedrība, relativizēti padomju totalitārā režīma pastrādātie noziegumi un radīts apdraudējums starptautiskajai kārtībai. Šāda rīcība ir nepieņemama ne tikai totalitārisma upuru piemiņas vārdā un objektīva vēstures skaidrojuma nepieciešamības dēļ, bet tādēļ, ka šādi Krievijas Federācija vēršas pret Latvijas valstisko nepārtrauktību – mūsu konstitucionālajiem pamatiem.

Krievijas Federācijai kā bijušās Padomju Savienības tiesību un saistību pārņēmējai ir jāatzīst Latvijas okupācijas un prettiesiskas aneksijas fakts un jāatsakās no politiski motivēta revizionisma un vēstures sagrozīšanas.

Aicinu atbalstīt!

Foto: Saeima

Dalies ar ziņu