fbpx Skip to main content

Saeima vienkāršo pāreju no viena hipotekārā kredīta devēja pie cita

Iedzīvotājiem būs vienkāršāk pārkreditēt hipotekāro kredītu. Atvieglotāku pāreju pie cita kredītdevēja noteic Saeimā, ceturtdien, 15.februārī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi trijos likumos.

Hipotekārā pārkreditēšana kļūs vienkāršāka. Aizejot pie cita kreditētāja, vairs nebūs jāmaksā pārkreditēšanas maksa, kā arī nebūs jāprasa piekrišana esošajam kredītdevējam. Līdz šim tieši samērā dārgais pārkreditēšanas process bija viens no konkurenci ierobežojošiem faktoriem un iemesliem, kā dēļ iedzīvotāji nepārslēdza līgumus pie citiem kredītdevējiem. Bankas piemēroja komisijas maksu gan par izsniegto kredītu, gan arī pārkreditēšanās brīdī, un izmaksas radīja arī notāra un zemesgrāmatas pakalpojumi, iepriekš pauda par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Budžeta komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs.

Eiropas Komisijas pētījums liecina, ka Latvijā pārkreditē tikai divus procentus kredītu, no kuriem kredītiestādes varētu gūt peļņu. Citviet Eiropas Savienībā tas ir no 13 līdz pat 35 procentiem. Ekonomikas ministrijas aprēķini liecina, ka pārkreditēšanās Latvijā iedzīvotājiem līdz šim izmaksāja no 400 līdz 600 eiro.

Ja iedzīvotājs mainīs hipotekārā kredīta devēju, visu līguma pārslēgšanas procesu varēs veikt attālināti, tostarp apliecināt savu parakstu pie notāra par ķīlas tiesību pārgrozīšanu par labu jaunajam kredītdevējam. Viss pārkreditēšanas process aizņems ne vairāk kā divus mēnešus, izmaiņu izskatīšanas gaitā deputātus informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Paredzēts, ka abi kredītdevēji savstarpēji apmainīsies ar informāciju, bet esošais kredīta devējs vēl 10 darba dienas varēs “noturēt” aizņēmēju un izteikt viņam izdevīgāku piedāvājumu.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā paredz izmaksu samazinājumu. Kredīta devējs nedrīkstēs prasīt maksu par pārkreditēšanu, bet maksa par jaunā kreditēšanas līguma noformēšanu nedrīkstēs būt augstāka par vienu procentu no jaunā hipotekārā kredīta summas. Patērētājs to varēs nomaksāt trīs maksājumos.

Ņemot vērā, ka līdz šim kredītu reklāma bija būtiski ierobežota, ar grozījumiem atcelts reklāmas aizliegums hipotekārajiem kredītiem, kā arī nekustamā īpašuma būvniecības vai mājokļu energoefektivitātes paaugstināšanas kredītiem. Tas veicinās patērētāju informētību par kreditēšanas iespējām un kreditētāju piedāvājumiem, kā arī veicinās konkurenci hipotekārās kreditēšanas tirgū, teikts grozījumu anotācijā.

Kredītiestāžu likuma grozījumi noteic, ka kredīta devējs varēs sniegt citam kredīta devējam neizpaužamās ziņas par klientu, ja šīs ziņas būs nepieciešamas hipotekārai pārkreditēšanai, lai izteiktu savu piedāvājumu patērētājam. Savukārt grozījumi Apdrošināšanas līguma likumā hipotekārās pārkreditēšanas gadījumā patērētājam noteic tiesības vienpusēji izbeigt esošo nekustamā īpašuma apdrošināšanas līgumu. Grozījumi nepieciešami, lai nerastos papildu izmaksas.

Izmaiņas likumos stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

Informāciju sagatavoja
Saeimas Preses dienests

Dalies ar ziņu