fbpx Skip to main content

Aicinām Rīgas ielu nosaukumos godināt nacionālās pretošanās kustības dalībniekus

Atsaucoties Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita iniciatīvai godināt nacionālās pretošanās kustības dalībniekus, un godināt varoņus, kuri uzturēja dzīvu Latvijas tautas prasību pēc savas valsts un neatkarības visos okupācijas gados, Rīgas domes JAUNĀS VIENOTĪBAS deputātu frakcija nosūtījusi vēstuli Rīgas pilsētas būvvaldei, ierosinot mainīt nosaukumus divām ielām galvaspilsētā – proti, Staraja Rusas un Detlava Brantkalna ielām, kas, frakcijas deputātu ieskatā, būtiski diskreditē Rīgas un Latvijas vēsturi.

Kārlis Šadurskis, JAUNĀS VIENOTĪBAS Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs:Mūsu rīcībā nav pamatotas informācijas, kas pilnībā skaidrotu iepriekš izvēlēto nosaukumu piešķiršanu minētajām ielām. Neatkarīgā valstī negodina okupantus, iemūžinot viņu vārdus ielu nosaukumos. Okupācijas armijas virsnieka godināšana, neraugoties uz viņa etnisko piederību, ir nepieļaujama. Ir jāgodina tie, kuri laikā, kad likās neiespējami, ir cīnījušies pret abām okupācijas varām, nezaudējot ticību neatkarīgai Latvijas valstij. Spilgts piemērs ir Roberts Rubenis, kura ieguldījums un upuris Latvijas valsts vēsturē ir izcils un godināms. Kā arī Valentīna Lasmane, kuras drosme ļāva vairākiem simtiem cilvēku izbēgt no okupācijas represijām. Arī pēc došanās bēgļu gaitās Valentīna Lasmane turpināja atbalstīt latviešus, ar domubiedriem organizējot bēgļu laivu akciju uz Zviedriju. Šie ir tie cilvēki, kuri mums ir jāgodina un kuru vārds jāiemūžina neļaujot gaist viņu piemiņai.”

Roberts Rubenis bija Latvijas armijas leitnants. Otrā Pasaules kara laikā viņa vadītā militārā vienība bija labi bruņota un organizēta, apvienojot vairāk nekā 600 vīru. Tā apzinājās sevi kā nacionālu spēku ārpus abām naidīgajām – nacistiskās Vācijas un PSRS okupācijas varām. Viņu izcīnītā kauja tiek raksturota kā plašākā un ilgstošākā visā Latvijas nacionālās pretošanās kustības vēsturē. Kā Latvijas Centrālās padomes militārais spēks, Roberta Rubeņa vadītā vienība apliecināja augstu morāli, cīnoties par demokrātiskas Latvijas valsts atjaunošanas ideju. Uzsverot Roberta Rubeņa nopelnus JAUNĀS VIENOTĪBAS frakcijas deputāti aicina Detlava Brantkalna ielai Rīgā piešķirt Roberta Rubeņa vārdu.

Tāpat, godinot izcilās literatūrkritiķes, literatūrzinātnieces, sabiedriskās darbinieces, pretošanās kustības dalībnieces, padomju politieslodzīto aizstāvības akciju organizatores rietumos, kā arī Triju zvaigžņu ordeņa virsnieces Valentīnes Lasmanes darbu un sasniegumus, JAUNĀS VIENOTĪBAS deputāti  aicina  Rīgā Staraja Rusas ielai piešķirt Valentīnes Lasmanes vārdu.

Papildus šīm izmaiņām Rīgas ielu nosaukumos JAUNĀS VIENOTĪBAS frakcijas deputāti aicina kādu no jaunveidojamām ielām galvaspilsētā nosaukt bijušās Rīgas domes un Saeimas deputātes Bertas Pīpiņas vārdā. Žurnāliste un rakstniece Berta Pīpiņa bija viena no 20. gadsimta redzamākajām latviešu aktīvistēm, kura pievērsās arī sieviešu lomas un tiesību jautājumu aktualizācijai sabiedrībā. Berta Pīpiņa bija vienīgā sieviete, kura starpkaru periodā bija Latvijas Republikas Saeimas deputāte, tāpat viņa iepriekš ieņēmusi svarīgus un atbildīgus amatus Rīgas domē.

Vēstulē Rīgas pilsētas būvvaldei JAUNĀS VIENOTĪBAS frakcijas deputāti aicina arī turpmāk izskatīt iespējas kādu no topošajām Rīgas ielām nosaukt izcilu latviešu sabiedrisko darbinieku, t. sk. nacionālās pretošanās kustības dalībnieku vārdos.

JAUNĀ VIENOTĪBA ir partiju apvienība, ko veido sešas partijas – “VIENOTĪBA”, “Kuldīgas novadam”, “Tukuma pilsētai un novadam”, “Valmierai un Vidzemei”, “Jēkabpils reģionālā partija” un “Latgales partija”. Partiju apvienības valdes priekšsēdētājs ir Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Papildus informācijai:
Partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA
E-pasts: [email protected]
Tālr.: +371 67205472

Kontaktpersona informācijai par partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA Rīgas domes frakcijas aktualitātēm:
Paula Zilberte
E-pasts: [email protected]
Tālr.: +371 26403185

Dalies ar ziņu