fbpx Skip to main content

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča FB ieraksts par prioritātēm 14. Saeimas vēlēšanās

Pavisam drīz – pēc trīs ar pusi mēnešiem, būs Saeimas vēlēšanas. Šis nav miera laiks, šis pat nav krīzes laiks. Šīs būs karalaika velēšanas. Mums jau tagad jārīkojas ātri, izlēmīgi un gudri, nav tiesību kļūdīties un eksperimentēt. Mazliet par 14.Saeimas vēlēšanām.

Ārējā un iekšējā drošība, energoresursu un pārtikas cenu kāpums, veselības, sociālie un izglītības jautājumi, tiesiskums un taisnīgums, atteikšanās no Krievijas energoresursiem, Latvijas ekonomisko rādītāju izlīdzināšana ar pārējo Baltiju – tie ir tikai daži būtiski jautājumi, kas jārisina. Šajos apstākļos politiķiem ir svarīgi atcerēties, ka ir nevis jāmāca, kā pareizi dzīvot vai jāsola, bet jāpalīdz cilvēkiem, uzņēmumiem un sabiedrībai kopumā.

Krievijas agresija pret Ukrainu sabiedrībā ir uzplēsusi visus augoņus. Šis ir īstais brīdis atmest nonēsātos saukļus par sabiedrības integrāciju un remdenos risinājumus, kas nerisina neko. Ir jāstrādā, soli pa solim pie politiskās nācijas izveides.

Es šajā procesā (gan latviešu, gan nelatviešu vidū) redzu trīs lielas grupas – demokrātiskas Latvijas patriotus, Krievijas līdzskrējējus un tos, kas apjukuši.

Visi, kas respektē Satversmi, Latvijas valsts valodu, Rietumu demokrātiskās vērtības un nosoda Krievijas agresiju pret Ukrainu, ir mūsēji. Lai kādi būtu mūsu uzskati par Brektes mākslu, veloceliņiem vai jaunāko Dailes izrādi, visi ir mūsējie. Ukraina mums patiesi ļauj atšķirt fundamentālas dažādību pasaules redzējumā.

Krievijas līdzskrējējiem ir skaidri jāpasaka, ka mēs neļausim Krievijas propagandai šeit indēt cilvēku prātus. Mēs pabeigsim izglītības reformu un pret piekto kolonnu vērsīsimies ar likuma bardzību.

Mums arī jāsaprot, ka būs jācīnās par katru, kurš šajā apdullinošajā propagandas troksnī ir apjucis. Taču te nelīdzēs pliki saukļi par sabiedrības integrāciju, informācijas bukleti vai solīdi semināru cikli. Te vajadzēs konkrētus pasākumus, kas beidzot atskalo no Krievijas mentālās telpas un tad soli pa solim atgriež Latvijas realitātē tos, kas gatavi klausīties: no propagandas kanālu slēgšanas līdz integrācijai adaptētā infotelpā un izglītības reformas pabeigšanai. Tiem, kas nav gatavi klausīties, ir laiks uzdot sev jautājumu, kāpēc jādzīvo Latvijā.

Mūsu misija ir veidot modernu sabiedrību, kur ikkatra cilvēka tiesības ir cienītas un aizsargātas. Mūsu mērķis ir īstenot centrisku, modernu politiku, ko nežņaudz stereotipi un mākslīgi konstruētas ideoloģijas. Mūsu uzdevums šajos laikos ir noturēt valsts finanšu stabilitāti, vienlaikus palīdzot tiem, kam tas ir nepieciešams (un tādu tuvākajā laikā būs ļoti daudz).

Sociāli un fiskāli atbildīga politika ir tas, kas Jauno Vienotību atšķir no visu nokrāsu populistiem. Populisms ir drauds valsts drošībai un ilgtermiņa attīstībai kopumā, jo var novest līdz jaunai “gāzi grīdā” situācijai.

Ārpolitikas prioritāte – ārējā drošība.

Iemesls, kāpēc Latvija iestājas par starptautiskajām tiesībām un noteikumos balstītu starptautisko kārtību, ir ne tikai stingrs atbalsts demokrātijai, bet fakts, ka mums kā mazai sabiedrībai, kas dzīvo blakus Krievijai, citas alternatīvas nav. Tāpēc Latvijas uzdevums ir nosargāt un stiprināt noteikumos balstītu starptautisko kārtību, jo tās iziršana novestu situācijā, kur mūsu likteni atkal diktētu spēks un lielvalstu intereses.

Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc Ukrainai jāpiešķir Eiropas Savienības kandidātvalsts statuss. Ukraina pieder Eiropai, par kuras vērtībām šobrīd varonīgi cīnās.

Mums starptautiskajā vidē ir labi draugi un sabiedroti, un mums ir arī savas intereses. Tās ietver spēcīgu un vienotu Eiropu, cilvēktiesību un likuma varas dominanci, ciešu sadarbību Ziemeļvalstīm un Poliju, visām tām Eiropas valstīm, kas iestājas par vērtībām un nelokāmu atbalstu Ukrainai.

Latvijas ārpolitikas prioritāte ir valsts ārējā drošība. Trīs gadu laikā aizsardzības izdevumiem jāpieaug līdz 2,5% no IKP un sabiedroto spēku un spēju klātbūtnei ir jābūt apjomīgākai Latvijā un NATO austrumu flangā kopumā. Jau tagad ir skaidrs, ka Madrides samits ir tikai ceļa sākums jaunas aizsardzības sistēmas izveidei, jau tagad daudz jāstrādā ar skeptiķiem, jāpārliecina par nepieciešamību Baltijā izvietot pietiekamus spēkus un atbalsta elementus. Būs daudzi gandarījuma un rūgtuma brīži šajā ceļā.

Eiropas un Latvijas aizsardzības pirmā līnija šobrīd ir Ukrainā, tādēļ bruņojuma piegāde, finansiāls un politisks atbalsts Ukrainai, sankcijas pret Krieviju, atkarības no tās energoresursiem pārtraukšana ir mūsu stratēģiskajās interesēs, kompromisi te nevar būt.

Tikpat svarīga kā ārējā, ir arī valsts iekšējā drošība, tādēļ mums ir jāstiprina iekšlietu sistēma un jāpabeidz Austrumu robežas izbūve. Pārāk ilgi iekšlietas ir bijušas novārtā. Spēcīga armija ar vāju iekšlietu sistēmu mūs neglābs, tikai vienlīdz spēcīgi bruņotie spēki, policija, robežsardze un civilā aizsardzība garantē valsts noturību. Atalgojuma un sociālo garantiju līmenim gan Aizsardzības ministrijas, gan Iekšlietu ministrijas padotības iestādēs ir jābūt līdzīgam, taču arī noteikumiem ir jābūt vienādiem – tikai valstij lojāli un profesionāli cilvēki var strādāt šajās struktūrās.

Lai Latvija pārvarētu jaunos izaicinājumus, Jaunajai Vienotībai ir jāgūst daudz lielāka pārstāvība Saeimā. Lai šī brīža labie reitingi nevienu neiemidzina! Vienīgais reitings ir vēlētāju dotā uzticība. Cilvēkus interesē nevis veci panākumi, bet jaunas idejas un darāmo darbu saraksts, darba programma. Galvenais ir nevis tukši klaigāt, bet gan spēja strādāt, nevis tikai kritizēt, bet īstenot reālu politiku.

Jaunā Vienotība pēc visai sarežģīta iekšējā perioda un Saeimas vēlēšanām ar mazāko deputātu skaitu uzņēmās vadīt visai pretrunīgu koalīciju, kurā pārstāvēti dažādi politiskie spēki. Šajā laikā paveikts finanšu sistēmas kapitālais remonts, visai sarežģītos apstākļos notikusi cīņa ar COVID19 pandēmiju, novērsts Lukašenko režīma hibrīduzbrukums robežai. Latvija ir kļuvusi par vieno no vadošajām valstīm palīdzības sniegšanā Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju. Ātri mainīgajā vidē daudzas lietas  piemirsušās. Par šo milzīgs paldies Krišjānim Kariņam, kurš uzņēmās vadīt valdību sarežģītā laikā, un tikai retais var iedomāties, ko tas nozīmē un kāds darbs ir ieguldīts.

Jaunā Vienotība 14. Saeimas vēlēšanās piedāvā savu darbu, kompetenci, valsts attīstības vīziju un pieredzi, gatavību vadīt valsti cauri vētrām, bet tam ir vajadzīgs plašāks mandāts un cilvēku atbalsts. Kopā ar saviem kolēģiem esmu gatavs turpināt šo darbu un zinu, ka ar visu jūsu atbalstu un palīdzību mums izdosies!

 

Autors: LR Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

https://www.facebook.com/edgars.rinkevics
https://www.facebook.com/Rinkevics/

Dalies ar ziņu