fbpx Skip to main content

Jučkoviča: Daudz lietojamu recepšu zāļu – var palīdzēt farmaceita konsultācija

Mūsu sabiedrība noveco, un nereti cilvēkiem gados ir kāda hroniska saslimšana, citkārt pat vairākas, katra ko kurām sev “nes līdzi” ārstu izrakstīto recepšu kalnus. Zāles ir jālieto tā, kā nozīmējis ārsts, taču dažkārt mēdz būt gadījumi, kad viens ārsts nav informēts par cita ārsta izrakstītajiem medikamentiem, jo pacients nav darījis zināmu, ir aizmirsis, vai vienkārši izvēlējies nepateikt, kādus vēl medikamentus lieto.

Lietojot vairākus medikamentus, citkārt rodas sūdzības par neizskaidrojami sliktu pašsajūtu, un dažkārt tās iemesls var būt fakts, ka dažādu ārstu izrakstītie medikamenti vai nu ir līdzīgas iedarbības, vai darbojas pretēji. Šādos gadījumos būtu nepieciešama farmaceita, vislabāk – klīniskā – konsultācija.

Farmaceita īpašās prasmes ir farmakoloģijas zināšanas, un tās ļauj izvērtēt, kāda ir konkrētā pacienta situācija un zāļu lietošanas paradumi. Uzskatu, ka šāds pakalpojums, sniegts aptiekās, būtu ļoti nepieciešams tiem pacientiem, kuri lieto daudz dažādu zāļu, ko izrakstījuši dažādi ārsti. Kopumā aptieka ir lieliska vieta, kur valsts pārraudzībā attīstīt vienkāršotus, bet nepieciešamus veselības un farmaceitiskās aprūpes pakalpojumus, lai atvieglotu ārstu ikdienu, līdzīgi kā jau tas notiek citur Eiropā.

 

Autore: Kristīne Jučkoviča, veselības aprūpes vadības profesionāle

Dalies ar ziņu