fbpx Skip to main content

Ploka: Epidurālā anestēzija, demogrāfija un citi zvēri

Vakar TW sacēlās vētra EA dēļ- valsts apmaksā vai neapmaksā. Tāpēc daži fakti.

Katru gadu EA (epidurālai anestēzijai) valsts budžetā bijis paredzēts finansējums, nepietiekams, tādēļ to valsts līdz šim apmaksāja īpašos gadījumos. Šogad (un turpmākos gadus) EA valsts budžetā paredzēts PAPILDUS finansējums 1,38 milj. apmērā. Aprēķins- vidējā EA samaksa apm. 174 € un paredzēts 7930 sievietēm.

Jāatzīst, šī nebija ne Veselības ministrijas, ne veselības ministra pioritāte, taču izdevās valsts budžetā šo ielikt. Mērķis šim pasākumam bija- lai nevienai grūtniecei, kurai dzemdībās nepieciešama EA, par pakalpojumu nebūtu jāmaksā. EA pieejamība nedrīkst būt atkarīga no sievietes rocības. Gan VM, gan veselības ministram šis mērķis budžeta sarunās tika skaidri nokomunicēts.

Ja šobrīd kādai grūtniecei tiek likts maksāt par EA dzemdību laikā, tad par to būtu jāprasa publisks VM skaidrojums. Tas ir pretrunā valsts budžeta likumam un vienošanām, kas bija panāktas valsts budžeta veidošanas laikā.

Pat ja VM uzskatītu, ka finansējums pietrūkst, tas nevar pietrūkt martā/aprīlī/maijā. Un, ja uz gada beigām šajā programmā pietrūktu finansējums, lai visām grūtniecēm, kurām šis pakalpojums ir nepieciešams, to nodrošinātu, ir veidi, kā trūkstošo finansējumu iegūt. Un tie Veselības ministrijai ir labi zināmi.

Tādēļ, ja šobrīd joprojām ir vadlīnijas, kurām grūtniecēm dzemdību laikā pienākas/nepienākas EA, tas ir klajā pretrunā mērķim, kura dēļ šis pasākums vispār tika ieviests. Ja EA nenodrošina visām grūtniecēm, tas nav naudas, bet gan izpratnes un gribas jautājums.

Kādēļ EA ir svarīga? Jo demogrāfija nav tikai pabalsti. Demogrāfija sākas jau ar to brīdi, kad bērniņš vēl mammas vēderā. Demogrāfjja ir pasākumu un pakalpojumu kopums, kas nepieciešams bērna attīstībai, izaugsmei un arī vecāku atbalstam. EA ir viens ļoti būtisks demogrāfijas atbalsta pakalpojums, īpaši, ja dzimst pirmais bērns. Un tās pieejamība nedrīkst būt atkarīga no grūtnieces rocības. Atkārtošos- bet tieši tādēļ valsts budžetā tika paredzēts papildus finansējums.

 

Autore: Karina Ploka

Dalies ar ziņu