EP apstiprina Vaideres priekšlikumus aprites ekonomikas ieviešanai
Eiropas Parlamenta (EP) Vides komiteja nupat apstiprinājusi ziņojumu par jauna Eiropas Savienības (ES) aprites ekonomikas rīcības plāna ieviešanu, kurā iekļauti vairāki deputātes Ineses Vaideres (ETP) priekšlikumi.
“Šobrīd pasaule patērē dabas resursus tik pārmērīgi, it kā mums būtu trīs planētas! Tādēļ ļoti nepieciešams ieviest aprites ekonomiku jeb tādu ražošanu, kas samazina dabas resursu izmantošanu un atkritumu rašanos. Ziņojumā iekļauti vairāki mani priekšlikumi, lai šo modeli īstenotu un efektīvāk risinātu dažādas vides problēmas, piemēram, izskaustu nepārstrādājamu un pārmērīgu iepakojumu, kā arī samazinātu pārtikas nonākšanu atkritumos. Vienlaikus šīs pārmaiņas ir izaugsmes iespēja Latvijas uzņēmējiem, piedāvājot jaunas un ilgtspējīgas preces,” uzsver I. Vaidere.
“Ierobežojot dabas resursu ieguvi, varam samazināt piesārņojumu un sasniegt klimata mērķus. Tomēr uzskatu, ka patiesi veiksmīgi varēsim ieviest Eiropas zaļo kursu tikai tad, ja tas būs salāgots ar ekonomikas izaugsmi. Kā liecina nesens pētījums, aprites ekonomikas ieviešana līdz 2030. gadam ES varētu radīt ap 700 000 jaunu darbavietu un palielināt izaugsmi par 0,5%. Tas iezīmē pareizo ceļu – gan videi, gan cilvēku maciņiem izdevīgu attīstību,” norāda I. Vaidere.
Attiecībā uz nepieciešamo rīcību aprites ekonomikas īstenošanai, deputāte atzīmē, ka prioritātei jābūt mazākai atkritumu radīšanai, kas ietver gan atteikšanos no precēm bez kurām varam iztikt, gan videi draudzīgāku alternatīvu izvēli, kā arī preču remontēšanu un, visbeidzot, materiālu otrreizēju pārstrādi.
Vaidere pašreizējo problēmu ilustrē ar piemēru: “Pieaugot pirkumiem internetā, ārkārtīgi palielinās arī vienreizlietojamo iepakojumu apjoms. Vidēji katrs latvietis gadā saražo 134 kg iepakojuma atkritumu, kas veido teju pusi no visiem mājsaimniecību atkritumiem. Tādēļ esmu gandarīta, ka ziņojumā iekļauti manis izstrādātie grozījumi, kuri pieprasa paplašināt tiešsaistes pārdevēju atbildību par preču iepakojumu un atbalsta tādu iepakojuma materiālu izstrādi, kurus var izmantot atkārtoti.”
Ziņojumā iekļauts arī I. Vaideres ierosinājums palielināt vienreizlietojamo plastmasas preču klāstu, kurām ir pieejami atkārtoti izmantojami un videi draudzīgāki aizstājēji. Tāpat jāpaplašina saraksts ar precēm, uz kurām attiecināma prasība par remontējamību un rezerves daļu pieejamību.
Deputāte piebilst, ka aprites ekonomika var būt labs stimuls tautsaimniecībai atgūstoties no vīrusa radītajām grūtībām, tādēļ tās ieviešanai Latvijā jānovirza arī daļa no ES atveseļošanas fonda finansējuma. Savukārt iedzīvotājiem krīzes laiks dod iespēju pārdomāt savas izvēles kā patērētājiem.
Eiropas zaļā kursa ietvaros 2020. gadā tika publicēts jauns aprites ekonomikas plāns, un, lai to ieviestu, turpmākajos gados tiks pieņemti dažādi nozaru likumi. Vides, sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komiteja ir vadošā EP aprites ekonomikas ieviešanā.
Informāciju sagatavoja:
Ģirts Salmgriezis,
ETP grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks