fbpx Skip to main content

Finanšu ministrs Jānis Reirs piedalās Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda pavasara sanāksmēs ASV

Finanšu ministrs Jānis Reirs pagājušonedēļ no 20. līdz 24.aprīlim piedalījās Pasaules Bankas grupas (PBG) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pavasara sanāksmēs Vašingtonā, ASV, kur pulcējās  pasaules valstu finanšu ministri un centrālo banku vadītāji. Ministrs vadīja Latvijas delegāciju, kurā piedalījās Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas amatpersonas.

Šogad centrālais diskusiju temats bija Krievijas agresija Ukrainā un tās izraisītās humanitārās krīzes ietekme uz Ukrainu un pasaules ekonomiku, bēgļu situāciju un pārtikas trūkumu, kā arī atbalsts šo problēmu risināšanai.

 

Dalība forumā ar Ukrainas prezidentu un Pasaules Bankas prezidentu

Sanāksmju ietvaros notika Ukrainas valdības un PBG organizētā finanšu ministru apaļā galda diskusija par atbalstu Ukrainai, kurā valstu pārstāvji pauda lielu vienotību gan vārdos, gan rīcībā. Diskusijā ar video uzrunu par situāciju kara darbības smagi skartajā valstī, šī brīža un rekonstrukcijas vajadzībām nākotnē iedvesmojoši uzstājās Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis (Volodymyr Zelensky), bet klātienē piedalījās Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs (Denys Shmyhal), PBG prezidents Deivids Malpass (David Malpass), SVF vadītāja Kristalina Georgijeva (Kristalina Georgieva), kā arī Ukrainas finanšu ministrs Serhijs Marčenko (Serhiy Marchenko).

Finanšu ministrs Jānis Reirs teica uzrunu, atgādinot par Baltijas valstu cīņu par brīvību pirms 32 gadiem, un uzsverot, ka šodien Ukraina cīnās par mums visiem. Citējot afrikāņu sakāmvārdu “Ja gribi iet ātri, ej viens, ja vēlaties tikt tālu, dodaties kopā,” viņš mudināja valstis izrādīt vienotību, pastiprinot atbalstu Ukrainai un vēršoties pret Krievijas agresiju, kas pārkāpj jebkurus globālās kārtības noteikumus un starptautiskās tiesības,  grauj drošību un stabilitāti. Palīdzot Ukrainai šajā grūtajā laikā, Latvija kā viena no pirmajiem donoriem piešķīrusi 5 miljonu eiro grantu caur Pasaules banku, un turpmāk plānots dubultot mūsu valsts palīdzību Ukrainai valdības darbības turpināšanai, piešķirot 10 miljonu garantiju. Arī daudzu citu valstu finanšu ministri informēja par jaunu atbalstu Ukrainai. PBG prezidents Deivids Malpass apsveica donorvalstis, arī Latviju, par jau sniegto atbalstu Ukrainai caur Pasaules banku.

Ukrainas finanšu ministrs informēja, ka nepieciešams finansējums neatliekamo valsts izdevumu segšanai, piemēram, algu izmaksai skolotājiem, policistiem, mediķiem un citām svarīgām vajadzībām.  Ukrainas finansējuma vajadzības pašlaik ir vismaz 5-6 miljardi dolāru mēnesī, šogad sagaidāms Ukrainas iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums par 45.1 procentpunktu, un budžeta deficīts turpina pieaugt aptuveni 20-25% no IKP (pirms kara tas bija 3.5%).

Finanšu ministrs un Latvijas delegācijas pārstāvji piedalījās vēl vairākās valstiski nozīmīgās divpusējās sanāksmēs, tostarp ar PBG amatpersonām, ASV Valsts kases un Valsts departamenta augsta līmeņa pārstāvjiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Mudrīte Grundule
Ministra padomniece sabiedrisko attiecību un komunikācijas jautājumos
Tālr.: +371 26523052
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu