fbpx Skip to main content

Kalniete: Baltkrievijas pretestības kustība ir pelnījusi saņemt Saharova balvu

Balkrievu tautas cīņa par demokrātiju un brīvām un godīgām vēlēšanām ir jāatbalsta visiem iespējamiem līdzekļiem, sniedzot kā praktisku, tā morālu atbalstu, tādēļ Eiropas Tautas partijas grupa akadēmiķa Andreja Saharova vārdā nosaukto balvu šogad aicina piešķirt Baltkrievijas demokrātiskajai opozīcijai un tās līderiem.

Lai demonstrētu plašu starptautisku atbalstu jaunai, demokrātiskai Baltkrievijai, Eiropas Tautas partijas grupa aicināja arī citas politiskās frakcijas Eiropas Parlamentā pievienoties šai nominācijai, un to lēmušas atbalstīt arī liberāli centriskā politiskā grupa “Renew Europe” un Sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa.

Apvienotajā pieteikumā Saharova balvai tiek nominēta Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija, ko pārstāv Koordinācijas padome un tās iniciatores Svetlana Tihanovska, Svetlana Aļeksijeviča, Marija Koļesņikova, Olga Kovaļkova, Veronika Cepkalo, un politiskie un pilsoniskās sabiedrības aktīvisti Sergejs Tihanovskis, Aless Bjaļatskis, Sergejs Duļevskis, Stepans Putilo, Mikola Statkevičs un Pāvels Sevjarinets.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente: “Akadēmiķa Andreja Saharova balvu Eiropas Parlaments piešķir par domas brīvību tiem, kuri ziedojas cīņai par cilvēktiesībām. Tieši tas šobrīd notiek Baltkrievijā – visa pasaule apbrīno baltkrievu sieviešu un vīriešu apņēmību, drosmi un izturību cīņā par brīvību un demokrātiju savā valstī, tāpēc balva ir atzinība baltkrievu tautai, ko tās vārdā saņems opozīcijas līderi, kas pārstāv pretestības kustības politisko un sociālo dažādību. Viņi ar savu stāju un mērķtiecību iedvesmo cilvēkus turpināt cīņu par pārmaiņām un godīgām prezidenta vēlēšanām, lai izbeigtu Lukašenko režīmu. Baltkrievu nevardarbīgā pretošanās ir paraugs visai pasaulei – pat vienīgo izsisto logu sašķaidīja policists!

Eiropas Tautas partijas grupa, izvirzot Baltkrievijas opozīciju un tās līderus Saharova balvai, norāda, ka Eiropas Savienības kaimiņvalstī notiek miermīlīga demokrātiska revolūcija – pēc daudzu gadu desmitu klusēšanas ir dzimusi jauna pilsoniskā nācija, kas pieprasa demokrātiskas pārmaiņas valstī. Demokrātisko revolūciju virza baltkrievu tautas vēlme lemt pašai par sevi, brīvi un godīgi ievēlēt savus līderus un uzņemties atbildību par savas valsts nākotni.

Kalniete uzsver, ka Eiropas Tautas partija iestājas par Baltkrievijas iedzīvotāju prasību sarīkot atkārtotas, godīgas prezidenta vēlēšanas, prasa atbrīvot politieslodzītos un apcietinātos Koordinācijas padomes locekļus un neatzīst Aleksandru Lukašenko par atkārtoti ievēlētu prezidentu.

Eiropa atbalstīs jauno, demokrātisko Baltkrieviju gan finansiāli, gan sekmējot ekonomisko sadarbību, taču nekavējoši palīdzība ir jāsniedz režīma represijās cietušajiem un viņu ģimenēm. Ne santīms Eiropas no piešķirtajiem 53 miljoniem eiro nedrīkst nonākt Lukašenko valdības koferos,” norāda ETP grupas viceprezidente.

Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA. Pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, Kalniete strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, kā arī Drošības un aizsardzības apakškomitejā.

Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas. Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskā grupā strādā 187 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Vienīgais Latvijas politiskais spēks, kas pārstāvēts vadošajā Eiropas politiskajā saimē, ir partija VIENOTĪBA/partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīgs
Tālr.: 29405397
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu