fbpx Skip to main content

Putniņš: daudzu miljonu pārdale notiek bez skaidriem ieguvumiem pacientiem

Vakar, 19.septembrī, Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un  Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē tika lemts par Veselības  ministrijas rosināto apropriāciju pārdali budžeta deficīta atkāpes  ietvaros, pārdalot nepareizi saplānoto naudu – 8,277 miljonus eiro,  kas bija paredzēta hronisko pacientu par labu citām programmām – sirds  asinsvadu slimību profilaksei, papildus kataraktu operācijām un  onkoloģijas iekārtu iegādei. Par pēdējo no finansējuma mērķiem izcēlās  visasākās diskusijas.

Pēc Saeimas deputāta Renāra Putniņa pieprasījuma Veselības ministrijas  pārstāvji nespēja sniegt pamatotu skaidrojumu par finansējuma sadali  atbilstoši iepriekš sagatavotam prioritāšu sarakstam. Renārs Putniņš neatbalstīja piedāvāto lēmumu par līdzekļu pārdalīšanu,  tādēļ komisijas deputātu balsojumā nepiedalījās. Saeimas deputāts Renārs Putniņš:

 

“Veselības ministrijai nav skaidra  prioritāšu saraksta. Tas tikai vēlreiz apliecina Veselības ministrijas  ļoti slikti veikto plānošanu, kuras rezultāts ir steigā organizēta  daudzu miljonu pārdale, nespējot atbildēt par ieguvumiem pacientiem.  Es gribētu redzēt, ka pacientiem nepieciešamais ir sarakstīts  prioritārā secībā, gan attiecībā uz jaunu iekārtu iegādi, gan  attiecībā uz jaunu ārstēšanas metožu un medikamentu ieviešanu. Laba  plānošana nozīmētu medicīniski skaidra prioritāšu secību dažādām  pacientu grupām. Tieši šo jautājumu es uzdevu sēdes laikā un nesaņēmu  nekādu jēgpilnu un skaidru atbildi. Ir jāsecina, ka Veselības  ministrijai šobrīd nav nekādu medicīniski pamatojamu prioritāšu,  saskaņā ar kurām pārdalīt līdzekļus, lai uzlabotu noteiktu pacientu  grupu ārstēšanu. Mēs skaidri zinām, ka resursu deficīts ir ļoti  daudzās diagnožu grupās, tāpēc vēl jo vairāk ir svarīgi saprast, kur  pārdalītais finansējums nonāk.”

 

“Par Veselības ministrijas budžeta līdzekļu izlietojuma plānošanas  katastrofālo kvalitāti liecina tāds kliedzošs fakts, ka 2017. gada  beigās Veselības ministrija pieprasīja un saņēma 10 miljonus eiro  hronisko pacientu ārstēšanai, bet vēlāk bija spiesta atzīt, ka nepilna  gada laikā no 10 miljoniem spējusi apgūt vien 1,5 miljonus eiro. Tas  ir pierādījums katastrofālai plānošanai. Tieši pret šādu plānošanu es  protestēju, komisiju kopīgajā sēdē nepiekrītot piedāvātajai naudas  pārdales metodei. Es vēlos redzēt skaidru nepieciešamo iepirkumu  sarakstu, kas sarindots medicīniski pamatotās prioritātēs.  Šāda  plānveida darbība lielāko ieguvumu sniegtu pacientiem, jo visātrāk  papildu līdzekļus ārstēšanas uzlabošanai saņemtu tieši tās pacientu  grupas, kurām tas nepieciešams jau šodien. Tā arī būtu visefektīvākā  valsts budžeta naudas izlietošana. Ir skaidrs, ka veselības sistēmai  nauda ir nepieciešama, taču jāvērtē prioritātes un iespējas, kā sniegt  vislielāko atbalstu pacientiem diagnostika un ārstēšanā. Ir pamatotas  šaubas, ka šobrīd zem onkoloģijas vārda ietvertās iekārtas domātas  šauram pacientu lokam, iespējams, eksperimentālām metodēm, un tikai  vienai slimnīcai, kaut pilnīgi noteikti zinu, ka iekārtas vajadzīgas  ir arī Bērnu slimnīcai un Stradiņa slimnīcai, kas ilgstoši ir bijušas  līdzīgos naudas deficīta apstākļos, kā arī reģionālajām slimnīcām.  Cenšoties apturēt veselības aprūpes naudas izsaimniekošanu un,  iestājoties par visu onkoloģisko un pārējo pacientu interesēm, es  nevarēju piedalīties tik bezatbildīgā balsojumā,” uzsvēra R.Putniņš.

Papildus informācijai:
Ilva Pildava
Saeimas deputāta Renāra Putniņa palīdze
Tel.nr.: 29501616
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu