fbpx Skip to main content

Patmalnieks: Rīgai ir jāpalīdz

Kā Rīgas vēlēšanu apgabala kandidātu mani interesē Rīgas attīstība un tas kādi lēmumi ir jāpieņem nākamajai, 14.Saeimai, lai iedotu grūdienu Rīgas kļūšanai par patiesu Baltijas un pat Ziemeļeiropas metropoli.

Pēc pēdējām Rīgas domes vēlēšanām mums nav jāsatraucas par to kādā veidā pašvaldība tiek pārvaldīta un beidzot varam sākt risināt īstus pilsētas attīstības jautājumu. Līdz ar to ir arī iezīmējušās problēmas, kuras Rīga viena pati nevar atrisināt, bet tas ir jādara valsts līmenī. Viens no šādiem jautājumiem ir nesabalansētā ienākumu sadale starp Rīgu un Pierīgu un otrs ir Rīgas un Pierīgas pārvaldība transporta un dažādu pašvaldības pakalpojumu jomās.

Kā Rīgas apkaimes iedzīvotājs, katru rītu, redzu, ka Pierīgas iedzīvotāji dodas uz darbu Rīgā. Rīga ir spējusi un vienmēr spēs radīt vairāk darbavietas nekā jebkur citur Latvijā un no tuvējām pašvaldībām vienmēr iedzīvotāji iebrauks Rīgā uz darbu. Cik daudz no šiem iedzīvotājiem maksā par Rīgas infrastruktūras izmantošanu, piemēram, nodokļu veidā? Atbilde nav apmierinoša – nodokļos šie iedzīvotāji nemaksā neko. Tāpēc nākamajā Saeimā nepieciešami lēmumi, kas veidotu līdzsvarotu un uzņēmējdarbību veicinošu nodokļu ieņēmumu sadali starp pašvaldībām. Jaunā Vienotība par to iestājas.

Rīga turpinās radīt arvien jaunas un arvien labāk apmaksātas darbavietas, tādas kādas nevar radīt neviena cita Latvijas pašvaldība, tomēr finansējuma apjoms, kas nepieciešams infrastruktūrai uz katru šādu darbavietu, arvien samazināsies. Lieli investori prasa, lai uz arvien jaunām vietām pilsēta būvētu ceļus, tiltus, kā arī uzlabotu sabiedriskā transporta sistēmu, kas ļautu darbiniekiem ātrāk un ērtāk nokļūt darbavietās. Tāpēc ir nepieciešams pārskatīt nodokļu sadali starp Rīgu un tai pieguļošajām pašvaldībām, kuru iedzīvotāji strādā galvaspilsētā. Tad būs iespējams attīstīt galvaspilsētas ielas, tiltus un sabiedrisko transportu visas Latvijas iedzīvotāju interesēs, kurām viņi jau pašlaik kalpo.

Rīgai  un tās piegulošajām pašvaldībām kā Latvijas centrālajam reģionam ir jāstrādā  vienotā veselumā virknē jautājumu, lai nekavētu, ne tikai Rīgas, bet arī visas valsts attīstību. Tā, piemēram, sabiedriskā transporta jomā katrai no šīm administratīvi teritoriālajām vienībām ir jāapzinās sava loma visas valsts attīstībā un jāīsteno projekti, kas nāk par labu ne tikai vienas pašvaldības interesēm. Visai Latvijai nozīmīgi transporta mezgli ap Rīgu pašlaik netiek attīstīti Pierīgas pašvaldību neienteresētības dēļ. Vienai pašvaldībai tas noteikti ir apgrūtinājums, bet Rīgas aglomerācijai un valstij kopumā – ieguvums. Nepieciešams izveidot Rīgas metropoles pārvaldības modeli, kā to savā programmā ir apņēmusies darīt Jaunā Vienotība. Šis būtu nākamais solis Latvijas pašvaldību pārvaldes attīstībā. Administratīvi teritoriālā reforma, kuru īstenoja šīs Saeimas pilnvaru laikā, bija nepieciešams pamats pārvaldības sadrumstalotības mazināšanai – tagad ir jāsper nākamais solis vēl lielāku teritoriju ar lielāku iedzīvotāju skaitu konsolidētai pārvaldībai. Tādā veidā tiks nodrošināti labāki pakalpojumi, kā arī lietderīgāk izmantoti nodokļu maksātāju līdzekļi.

Ieviešot šos pasākumus soli pa solim ar praktiskiem lēmumiem, panāksim taisnīgu Rīgas finansēšanas un Rīgas metrolpoles pārvaldības modeli, kas labāk kalpos rīdziniekiem un Latvijas iedzīvotājiem, kuri Rīgu izvēlējušies par savu darbavietu.

Ja atbalsti šīs idejas – lūdzu, atbalsti, 1.oktobrī mani, Jāni Patmalnieku, Nr.12 Jaunās Vienotības sarakstā Rīgas vēlēšanu apgabalā!

 

Autors: Jānis Patmalnieks

Dalies ar ziņu