fbpx Skip to main content

Sandra Kalniete: Eiropas Savienība cīņā pret koronavīrusu un tā radīto krīzi iegulda ap 3 triljoniem eiro

Koronavīrusa radītā krīze Eiropai, tāpat kā visai pasaulei ir negaidīts šoks, un, lai to pārvarētu eiropiešiem jābūt vienotiem un atbildīgiem savā rīcībā, bet politiķu uzdevums ir radīt priekšnoteikumus gan krīzē iesaistīto institūciju un dalībvalstu koordinētai rīcībai, gan sagatavot skaidru ekonomikas atkopšanās plānu, uzskata Sandra Kalniete, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente Eiropas Parlamentā.

Sandra Kalniete: “Eiropas Tautas partijas grupa kā vadošais politiskais spēks Eiropā ir uzņēmusies vadošo lomu cīņā pret koronavīrusa izraisīto krīzi, izstrādājot vērienīgu dokumentu “Vienošanās par Eiropas solidaritāti”, kurā ir pieci konkrēti rīcības virzieni, kas nekavējoties jāīsteno Eiropas institūcijām sadarbībā ar dalībvalstīm, lai pārvarētu krīzi, palīdzētu cietušajiem, atbalstītu strādājošos un uzņēmējus un veidotu ilgtermiņa plānu, kas stiprinātu Eiropas spēju vienoti reaģēt uz šādām ārkārtas situācijām nākotnē.

Eiropas Tautas partijas grupa uzskata, ka, mērķtiecīgi rīkojoties, kā arī elastīgi apvienojot un izmantojot dažādus esošos finanšu instrumentus, ekonomikas uzturēšanā šobrīd un tās atjaunošanā pēckrīzes periodā iespējams ieguldīt ap 3 triljoniem eiro, ko kopā veido finansējums gan caur Eiropas Centrālo banku, gan Eiropas Komisiju un dalībvalstīm. Vienošanās par Eiropas solidaritāti paredz veidot īpašu Koronavīrusa atbalsta fondu 50 miljardu eiro apmērā ES dalībvalstu veselības aprūpes sistēmu stiprināšanai.

Eiropas Savienība vēsturiski ir nesusi mums mieru un drošību – tā veidojusies kā atbilde kariem un valstu sašķeltībai, tās pamatos ir spēja būt vienotiem lēmumos, rīcībā. Eiropa koronavīrusa radīto krīzi pārvarēs, ja domāsim un rūpēsimies viens par otru, savstarpēji uzticoties. Vienošanās par Eiropas solidaritāti paredz koordinētu rīcību vīrusa ierobežošanai, tostarp valstu vienotus lēmumus jautājumos par robežu kontroli un pārrobežu satiksmi krīzes laikā, vienotus risinājumus veselības aprūpes sistēmas darbībai šobrīd un investīcijas pētniecībā, lai izstrādātu vakcīnu un zāles pret koronavīrusu. Dalībvalstīm jāvienojas par kopīgu pozīciju, lai nodrošinātu kritiskās infrastruktūras darbību, tostarp nepārtrauktību pārtikas apritē, enerģētikā un digitālajos pakalpojumos, koordinētu cīņu pret viltus ziņu izplatību un profesionālo mediju stiprināšanu sabiedrībai uzticamas informācijas nodrošināšanā,” akcentējot Eiropas Tautas partijas grupas piedāvājumu, norāda S. Kalniete.

Viņa uzsver, ka krīzes akūtajā periodā svarīga ir palīdzība vīrusa vissmagāk skartajiem cilvēkiem un reģioniem – Vienošanās par Eiropas solidaritāti aicina dalībvalstis izstrādāt konkrētus finanšu instrumentus un vienoties par jaunu ES daudzgadu budžeta piedāvājumu, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un strādājošos, tai skaitā arī lauksaimniecībā un zivsaimniecībā nodarbinātos, kā arī  radošās industrijas, saglabājot Eiropas kultūras daudzveidību un mantojumu. 

Savukārt nākamais obligātais solis ir nākotnes rīcības plāns ekonomikas atjaunošanai, tostarp jāsāk darbs pie Eiropas industriālās izaugsmes stratēģijas, kā arī ir jāpalielina stratēģisko materiālu rezerves un jāsaīsina piegāžu ķēdes. Turpmāk ES ir jābūt labāk sagatavotai pandēmijai, izveidojot savlaicīga brīdinājuma sistēmu un izstrādājot vienotu Komisijas un dalībvalstu rīcības protokolu. Pandēmija ir parādījusi, ka ir jāizstrādā Eiropas Veselības autonomijas plāns, paredzot samazināt ES atkarību no trešajām valstīm svarīgāko medikamentu un medicīnas materiālu ziņā. Tāpat ir jāizveido īpašs ES fonds dalībvalstu veselības aprūpes sistēmas atjaunošanai un stiprināšanai, kā arī vienots ES akadēmiskais tīkls veselības aprūpes pētniecībai un speciālistu sagatavošanai. 

Eiropas Tautas partijas grupa pateicas ikvienam, kurā šobrīd strādā frontes pirmajā līnijā – ārstiem un medmāsām, aprūpētājiem un apkopējiem, pārtikas ražotājiem un tirgotājiem, transporta un pasta darbiniekiem, policistiem. Ikvienam šajā krīzē ir savs uzdevums – mums jābūt vienotiem savā domāšanā un rīcībā, jāpaliek mājās, lai pasargātu tos, kuri ir augsta riska grupās, uzsver Eiropas Tautas partijas politiķi. 

Dokuments “Vienošanās par Eiropas solidaritāti” lasāms šajā saitē: https://www.eppgroup.eu/newsroom/publications/a-european-solidarity-pact-against-the-coronavirus-pandemic 

Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA. Pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, Kalniete strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, kā arī Drošības un aizsardzības apakškomitejā. Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskā grupā strādā 187 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Vienīgais Latvijas politiskais spēks, kas pārstāvēts vadošajā Eiropas politiskajā saimē, ir partija VIENOTĪBA/partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes palīgs
Tālr.: 29405397
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu