fbpx Skip to main content

Vaidere vada EP vēlēšanu novērošanas misiju Gruzijā

Rīt, 30. oktobrī, Gruzijā notiks pašvaldību vēlēšanu otrā kārta, kuru uzraudzīs Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu novērošanas misija EP deputātes Ineses Vaideres (ETP) vadībā. Šīm vēlēšanām Gruzijā piešķirta liela nozīme, jo tās var būtiski mainīt politisko spēku līdzsvaru valstī un tādējādi tajās tiek risināti nacionāla līmeņa politiskie uzdevumi. Šodien vizītes ietvaros I. Vaidere tiekas ar Gruzijas prezidenti Salomi Zurabišvili un premjerministru Irakli Garibašvili, lai pārrunātu vēlēšanu norisi un Gruzijas attīstību.

“Tiekoties ar valsts augstākajām amatpersonām, mēs pārrunāsim kā tikusi novērsta valdības administratīvo resursu izmantošana priekšvēlēšanu kampaņā, kuru konstatēja starptautiskie novērotāji vēlēšanu pirmajā kārtā. Vēlēšos arī saņemt apstiprinājumu, ka tiks nodrošinātas brīvas un godīgas vēlēšanas, kā arī paudīšu atbalstu Gruzijas ģeopolitiskajam kursam Eiropas virzienā,” atzīmē I. Vaidere.

Deputāte skaidro, gaidāmo vēlēšanu norise ir ļoti svarīga arī Latvijai, jo Gruzija ir ES Austrumu partnerības valsts, kas vēlas tuvināties ES, un nozīmīgs Latvijas sadarbības partneris. Turklāt ES Gruzijai sniedz ievērojamu finansiālu palīdzību, ik gadu piešķirot vairāk nekā 120 miljonus eiro. Taču I. Vaidere norāda, ka, lai arī vēlēšanu pirmajā kārtā 2. oktobrī vēlētājiem bija izvēle starp dažādām politiskām partijām, tika konstatēti pārkāpumi gan priekšvēlēšanu kampaņā, gan arī balsošanas un balsu skaitīšanas laikā.

“Rīt manā vadībā vēlēšanu novērošanas delegācija kopā ar citiem starptautiskajiem novērotājiem vērtēs, vai ir novērsti iepriekš konstatētie pārkāpumi. Godīgas vēlēšanas ir demokrātijas pamatprincips un attīstības priekšnoteikums, tādēļ rūpīgi sekosim vēlēšanu norisei, jo īpaši galvaspilsētā Tbilisi, kur dzīvo teju trešdaļa valsts iedzīvotāju,” komentē I. Vaidere.

Deputāte uzsver, ka vēlēšanu novērošana ir daļa no ES ārpolitikas, kas sniedz atbalstu demokrātijai, cilvēktiesībām un tiesiskumam visā pasaulē. Tā palīdz stiprināt demokrātiskās institūcijas, veido sabiedrības uzticību vēlēšanu procesiem, kā arī attur no krāpšanas, iebiedēšanas un vardarbības.

Jāpiebilst, ka I. Vaidere jau ilgstoši strādā pie Gruzijas tuvināšanas ES un demokrātijas stiprināšanas šajā valstī. 2013. gadā kā novērtējumu padarītajam viņa saņēma valsts augstāko apbalvojumu ­– Svētās karalienes Tamāras ordeni. Pateicoties arī I. Vaideres darbam, kopš 2016. gada spēkā ir ES un Gruzijas asociācijas nolīgums, kurā ir ietverta padziļināta un visaptveroša brīvās tirdzniecības zona, bet no 2017. gada bezvīzu režīms nodrošina atvieglotu Gruzijas pilsoņu ceļošanu uz Šengenas valstīm. Viņa arī jau agrāk vērsusi Gruzijas premjerministra  uzmanību uz to, ka nepieņemami ir pieminekļi padomju diktatoram Staļinam, kas izvietoti dažādās Gruzijas pilsētās, jo tas dziļi aizskar daudzus eiropiešus, kuru ģimenes ir tiešā vai netiešā veidā cietušas no Staļina noziegumiem.

Informāciju sagatavoja:
EP deputātes Prof. Ineses Vaideres birojs 

Dalies ar ziņu