fbpx Skip to main content

Pēckrīzes periodā tikai vienota Eiropa būs spēcīgs spēlētājs ģeopolitiski

Partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA politiķi prognozē, ka ģeopolitiskā situācija, kas bija saspīlēta jau pirms vīrusa izraisītās krīzes, tuvākajos gados vieglāka nekļūs. Pasaules ekonomiku un politisko stabilitāti ietekmē dažādi faktori, toskait arī, piemēram, bezprecedenta situācija ar naftas cenām, kas atstāj iespaidu kā uz Krieviju, tā Tuvajiem Austrumiem un ASV.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis un Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, piedaloties partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA rīkotajā tiešraides sarunā sociālajā tīklā Facebook, atzina, ka Latvijas interesēs ir saliedēta un spēcīga Eiropas Savienība, kam pēckrīzes periodā jābūt nopietnam spēlētājam, lai noturētu līdzsvaru pasaulē.

Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks: “Ģeopolitiski pastāvēja saspīlējums jau pirms vīrusa izraisītās krīzes – bija starptautiskie tirdzniecības konflikti, saspīlējumi starp ASV un Ķīnu, saspīlējums starp ASV un Irānu, Krievijas un Ukrainas konflikts joprojām turpinās. Jaunie apstākļi ģeopolitisko situāciju nepadara vienkāršāku. Eiropas Savienībā mēs vērtējam, kādi līdzekļi ir mūsu rīcībā un ieviešam jaunus instrumentus, lai efektīvi spētu aizstāvēt savas intereses starptautiskajā tirdzniecībā, lai stiprinātu Eiropas ekonomikas autonomiju, lielāku finanšu autonomiju. Mums jārēķinās, ka ģeopolitiskā nestabilitāte ir palielinājusies un mums jāvērtē, kā Eiropa šajos apstākļos no vienas puses spēj aizstāvēt savas intereses, bet no otras puses spēj atbalstīt starptautisko sistēmu, kas ir multilaterāla un balstīta uz starptautiskiem noteikumiem.”

Edgars Rinkēvičs, ārlietu ministrs: “Šobrīd mēs redzam, ka tās pretrunas, kas jau bija iezīmējušās pirms koronavīrusa krīzes, tikai padziļinās. No Latvijas perspektīvas raugoties, mūsu interesēs ir, ka Eiropas Savienības valstis saliedējas un pārvar dažas iekšējās problēmas, saprotot, ka mums būs jābūt aktīvam spēlētājam, lai daudzpusējo pasauli noturētu vismaz kaut kādos noteikumu rāmjos. Jā, būs mēģinājumi pārskatīt esošo daudzpusējo kārtību, bet tas nav Latvijas interesēs, tāpēc mēs vēlamies redzēt spēcīgu Eiropu, kas šo sistēmu vairāk sargā. Eiropas Savienībai būs rūpīgi jāseko līdzi, lai krīzes brīdi neizmanto tādas valstis, kam ir resursi, lai nopirktu stratēģiski svarīgus uzņēmumus, piemēram, IT sektorā, transporta infrastruktūrā.”

Valdis Dombrovskis uzskata, ka ekonomikas atkopšanās pēc pandēmijas būs tieši atkarīga no tā, kā krīzes laikā izdosies nosargāt uzņēmumus un darba vietas. “Protams, šī krīze ir ļoti nopietns trieciens visiem – cilvēkiem, uzņēmumiem, ekonomikai kopumā, var prognozēt, ka lielākā daļa, ja ne visas Eiropas valstis būs recesijā, visās valstīs palielināsies budžetu deficīts un pieaugs valstu parādi. Līdz ar to skaidrs, ka ekonomikā situācija ir sarežģīta. Šobrīd ir svarīgi maksimāli noturēt Eiropas ekonomikas produktivitātes kapacitāti. Maksimāli palīdzēt uzņēmumiem šo laiku pārdzīvot un maksimāli nosargāt darba vietas. Jo vairāk saglabāsim ekonomikas kapacitāti, jo straujāk varēs notikt ekonomikas izaugsme pēc tam, kad ierobežojumi tiks pakāpeniski atcelti,” uzsvēra V. Dombrovskis.

Edgars Rinkēvičs norāda, ka Latvija, salīdzinot ar daudzām citām valstīm, savu ekonomiku krīzes apstākļos nav pilnībā slēgusi – ierobežojumi nav noteikti tik strikti, kā daudzās citās valstīs, un tas varētu ļaut Latvijai ātrāk atsperties pēc krīzes. Kopumā bažas par to, kas notiek un vēl notiks ar ekonomiku, ir visās valstīs, tas savā ziņā ir arī iemesls arvien lielai interesei par repatriācijas reisiem, lai Latvijas cilvēki, kuri šobrīd ir ārzemēs, varētu atgriezties mājās.

Vienlaikus ministrs uzskata, ka pēc pāris mēnešiem, stingri ievērojot veselības speciālistu ieteikumus, var prognozēt, ka pakāpeniski atjaunosies starptautiskā satiksme, aviopārvadājumi. “Lidostu vide un darba organizācija būs jāpielāgo jaunām veselības drošības prasībām. Kad būs skaidrs starptautiskais protokols drošai ceļošanai no veselības viedokļa un kādi kritēriji jāievēro, tie tiks vienoti ieviesti. Līdzīgi kā pasaule, tai skaitā ceļošanas paradumi un drošības prasības, mainījās pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV, tā tas notiks arī tagad. Avioindustrija un citas industrijas atjaunosies, cilvēki pielāgosies,” prognozē E. Rinkēvičs.

Visa saruna ar partiju apvienības JAUNĀ VIENOTĪBA politiķiem Facebook tiešraidē skatāma šajā saitē: https://www.facebook.com/164326166970895/videos/2642347222542054/

https://www.facebook.com/164326166970895/videos/2642347222542054/

JAUNĀ VIENOTĪBA ir partiju apvienība, ko veido sešas partijas – “VIENOTĪBA”, “Kuldīgas novadam”, “Tukuma pilsētai un novadam”, “Valmierai un Vidzemei”, “Jēkabpils reģionālā partija” un “Latgales partija”. Partiju apvienības valdes priekšsēdētājs ir Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Papildus informācijai:
Partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA
E-pasts: [email protected]
Tālr.: +371 67205472


Foto: Christian Wiediger/Unsplash

Dalies ar ziņu