fbpx Skip to main content

Vaidere: EP veiksmīgi izdevies palielināt ES daudzgadu budžetu

Šodien Eiropas Parlaments ar balsojumu oficiāli apstiprina Eiropas Savienības daudzgadu budžetu 2021.-2027. gadam.

“Tās ir gaidītas ziņas, jo šie līdzekļi ļaus Latvijai gan straujāk atgūties no vīrusa krīzes, gan risināt svarīgus jautājumus ilgtermiņā – ieviest Eiropas zaļo kursu un digitālās tehnoloģijas, modernizēt uzņēmumus, renovēt ēkas, stiprināt drošību. Gribu arī atzīmēt EP lomu jaunā daudzgadu budžeta veidošanā – mums smagās sarunās ar dalībvalstīm veiksmīgi ir izdevies fondus palielināt. Izcīnītie papildu 16 miljardi eiro veselības, zinātnes, jauniešu, uzņēmēju atbalsta programmās, salīdzinot ar sākotnējo priekšlikumu, tieši palīdzēs daudziem Latvijas iedzīvotājiem,” uzsver EP deputāte Inese Vaidere (ETP).

Viņa īpaši izceļ to, ka EP izdevās trīskāršot finansējumu veselības aprūpei. “Nesen veikta aptauja rāda, ka Latvijas iedzīvotāji pašreiz kā ļoti svarīgu jomu ES budžeta ieguldījumiem redz tieši veselības aprūpi. Nozīmīgs solis šajā virzienā no nākamā gada būs ES vēsturē pirmā veselības programma, pie kuras izveides esmu strādājusi. Tā ar vairāk nekā 5 miljardiem eiro palīdzēs stiprināt veselības aprūpi, padarīt pieejamāku ārstēšanu citās valstīs, kā arī sākt mazināt cenas zālēm,” informē deputāte, kura strādā EP Ekonomikas, kā arī Vides un sabiedrības veselības komitejās.

Vaidere norāda, ka EP var jauno daudzgadu budžetu pieņemt un tas stāsies spēkā jau no 2021. gada 1. janvāra, jo Ungārija un Polija pagājušonedēļ atsauca savu veto, kas draudēja ar visiem eiropiešiem nelabvēlīgu fondu pārrāvumu. Budžets Latvijai kopumā būs izdevīgs, jo par katru iemaksāto eiro atpakaļ saņemsim krietni vairāk – ap 3,6 eiro. Vienlaikus deputāte kā netaisnīgu kritizē tiešmaksājumu apjomu Latvijas zemniekiem, kas, kaut arī jaunajā budžetā pieaugs, tomēr joprojām nesasniegs Eiropas vidējo līmeni.

Līdz 2027. gadam Latvija grantos jeb neatmaksājamā palīdzībā kopā saņems vairāk nekā 10 miljardus eiro Eiropas naudas. I. Vaidere skaidro, ka no daudzgadu budžeta iegūsim 8 miljardus eiro, bet vēl virs 2 miljardiem eiro no īpašā ekonomikas atveseļošanas fonda “Nākamās Paaudzes ES”.

“EP jau septembrī apstiprinājām lēmumu, lai ļautu ES kopīgi aizņemties naudu finanšu tirgos un atveseļošanas fondu varētu ieviest. Tagad jāgaida ratifikācija dalībvalstu parlamentos. Patiešām ceru, ka fonda apstiprināšana notiks bez liekas kavēšanās, jo grūtībās nonākušie iedzīvotāji un uzņēmumi gaida ES līdzekļus pēc iespējas ātrāk,” uzsver I. Vaidere. Tiek prognozēts, ka “Nākamās Paaudzes ES” varētu stāties spēkā nākamā gada pavasarī vai vasarā.

Informāciju sagatavoja:
Ģirts Salmgriezis
ETP grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks

Dalies ar ziņu